קטגוריות
רומניה

קניות בסופר

עפ"י מחקרים, למוח שלנו ישנה יכולת שינוי מובהקת במהלך חיינו ולא רק שאנחנו צעירים ובועטים. יכולת השינוי הזו תלויה במידת האימון של המוח ובסוג האימון. כלומר, ניתן לאמן את המוח לקלוט דברים חדשים ולעבד אותם.

את היום האחרון שלי בבוקרשט העברתי במסע קניות. לא שופינג – קניות (מינימליזם זוכרים?), קניות בסופר – קניות. כולם יודעים מה ההבדל בין שופינג לקניות נכון? ובכן, גם כאן היה לי על מה לכתוב.

יש משהו בסופרים בחו"ל שאני ממש אוהבת. לכל מדינה יש פרודוקטים שלא ניתן למצוא במדינה אחרת. משהו מיוחד לה. כל סופר יוסיף לך עוד פריט או חוויה לארסנל שעוד לא ראית או חווית. יותר מכך, אפשר למצוא את אותו הפריט, שאת כבר מכירה, בצורה משודרגת. קחו למשל את הקפואים בארצות הברית. מי היה מאמין ששניצל טבעול יגיע בשקית זיפלוק? אנחנו בארץ רגילים לחתוך את הקצה ואח"כ לגלגל את השקית ולאטום אותה עם אטבי כביסה. הכי סקסי שלנו.

נחזור לסופר. הצורה שבה הסופר מסודר או מעוצב, הדמויות העובדות בסופר, הניקיון, ההתנהלות של תושבי העיר בתוך אותו מבנה צרכני סגור, מרתקים אותי. ניתן לומר שהסופר הוא למעשה המקום האולטימטיבי לערוך בו ניסויים חברתיים. הוא סוג של מיקרוקוסמוס של החברה בה הוא נמצא.

גם הם הבינו את זה.

החידוש שלי בבוקרשט היה הבננה האדומה, או בשמה המדעי – Musa acuminata Red Dacca יכול מאוד להיות שהיא קיימת בארץ, כן? ויכול להיות שהשכנה שלי אוכלת אותה על בסיס קבוע, כן? אני לא הכרתי אותה לפני כן. מודה.  

התלהבתי לראות אותה. הרמתי אותה, הרגשתי אותה. כמו ילדה. צעקתי לחברתי המקומית, שכבר ראתה בננות אדומות בחייה, בהתלהבות שיא. "בואי תראי את הפאקינג בננה הזו". חברה שלי מצידה מנסה לסיים את הקניות כמה שיותר מהר וממש לא מתלהבת מהמציאה החדשה שלי. 

אם לומר את האמת – אני בכלל לא אוהבת בננות.

לא רגילות וככל הנראה גם לא אדומות.

אז מה כן? אני אוהבת לגלות. אני אוהבת להתחדש. להתחדש בידע. אני אוהבת לחקור. אוהבת את הריגוש כשדברים חדשים צצים. 

כשמגיעים למקום חדש אנחנו לפעמים לא חושבים על זה, אבל אנחנו נחשפים לכל כך הרבה ידע ומראות חדשים שאנחנו לפעמים חולפים על פניהם בלי לשים לב. פסיעה קלה במחלקת הירקות והפירות בסופר בבוקרשט, עשויה לתרום לנו לאין ערוך מצפייה בפרק הגמר של האח הגדול או שיטוט ברחבי הקניון הגדול ביותר בעיר. נשמע הגיוני בסך הכל.

זה כל כך ברור שזה ברור כל כך.

עפ"י מחקרים, למוח שלנו ישנה יכולת שינוי מובהקת במהלך חיינו ולא רק שאנחנו צעירים ובועטים. יכולת השינוי הזו תלויה במידת האימון של המוח ובסוג האימון. כלומר, ניתן לאמן את המוח לקלוט דברים חדשים ולעבד אותם.

למרבה הצער המציאות שאנו חיים בה אינה מעודדת למידה. התרבות המיידית שאנחנו חיים בה, תרבות הצריכה, האינטרנט, הטלוויזיה – מעודדים אותנו להישאר פאסיביים, רדומים. אני יוצאת מתוך נקודת הנחה שכולנו מעוניינים לשמור על המוח שלנו במצב קוגניטיבי תקין ככל שהזמן חולף וזה בדיוק חלק מהעניין. איך נשמור על המוח שלנו רענן וצעיר?

התשובה פשוטה – רכישת מיומנויות. רכישת המיומנויות תעשה ע"י הפעלת המוח, מאמץ מכוון וחשיפה לכמה שיותר פרטים חדשים. חשיפה לכמה שיותר פרטים חדשים. זו לא טעות, כתבתי את אותו משפט פעמיים. כמובן שמדיטציה ומשחקי חשיבה לא יזיקו.

וקניות בסופר.

מצאתם את הבננה האדומה שלכם. אל תחלפו על פניה. תעצרו רגע. תחקרו אותה. תעברו למדף הבא.

בתאבון!

אל תחלפו על פניה

כאן תמצאו לינק לסדרת סרטי וינטג' הקשורים בהיסטורית הסופרמרקטים, ככה אני – מפנקת.

2 תגובות על “קניות בסופר”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *