קטגוריות
קרואטיה

לא טוב היות האדם לבדו

כשאלוהים ברא את האדם, הוא ברא אותו לבדו. אח"כ החליט שלא טוב האדם לבדו וברא את האישה שתהא לו לבת זוג. אבל מה אם כן טוב לאדם לבדו? האמנם טוב לנו כאשר מדובר בצמד בלבד? בחברת אדם? אם אני אהיה לבד ארגיש מחסור או להיפך, ארגיש שלמה?

"וַיֹּאמֶר ה' אֱלֹהִים: 'לֹא טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ, אֶעֱשֶׂה לּוֹ עֵזֶר כְּנֶגְדּו"
בראשית ב יח

המסעדה בה עבדתי נסגרה.

היא היתה מן שלב ביניים שהיה אמור להיות זמני אך מה שזמני הופך לקבוע ואת זה כולנו יודעים. שלב ביניים אליו נשאבתי. נשאבתי, כי אהבתי. ומה גדולה אהבתו של אדם למקצועו. ומה קורה כשמקצועו של אדם אינו מקצועו. ונרחיב ונאמר הוא אפילו טוב בלא מקצועו.

אהבתי את חיי המסעדנות, את הסרוויס, את הניהול. אהבתי להעניק ידע ולקבל. למדתי על עצמי ועל היכולות שלי. למדתי הרבה על המין האנושי. על בשרי. פיתחתי את טכניקות העבודה שלי מול אנשים, לקוחות, מנהלים, ספקים ושלל צבעי הקשת האנושית. פיתחתי את יכולת החשיבה האנליטית שלי, כישוריי הפוליטיים והבנתי היכן אני צריכה להשתפר.

ללא מקום עבודה ומקצוע שזנחתי רחוק מאחור. מה עושים מכאן?

הגעתי לקרואטיה.

לצורך העניין לא עשיתי מחקר מקיף לפני שקניתי את כרטיס הטיסה שלי לקרואטיה. ידעתי על מיסטר ג'ובאני רוסו ועל חברה שנולדה שם, הגיעה לארץ ומאז כולם חושבים שהיא מאוקראינה.

היא מצידה, עדיין מתקנת אנשים.

מתמקמת בדירת האיירביאנדבי שלי ברובע העסקים של העיר – ויוצאת לקניות בסופר.

חוזרת. עם הקניות.

פתאום, שקט.

פתאום אני קולטת שעבר כל כך הרבה זמן מאז שהייתי בשקט.

הייתי בזוגיות מעל לעשור, אח"כ גרתי בתל אביב עם שותפים, מוקפת חברים וכל היום בעבודה. עבודה רועשת. המולה. תצרפו לעובדה זו שאני בעצמי סוג של מזרקה מילולית – שלא נאמר משתנה – אני מוצאת עצמי פתאום לבד, אחרי אינספור ימים שנאספו לחודשים שנאספו לשנים שלא ידעתי מזה להיות לבד. בשקט.

אני לבד, בדירה משלי, בזאגרב – וזה נעים לי.

עד כדי כך נעים שהכנתי לעצמי בעצמי ארוחת צהריים, משהו שלא קרה מכיתה יא' בערך.

אני מתחילה להפליג במחשבות על כל הלבד הזה והטוב שהוא עושה לי. זה מתנגש עם ההיגיון הכביכול בריא שלי או עם הצורה בה המחשב הפנימי שלי תוכנת לחשוב. מתנגש עם מהות החיים ותמצית הקיום האנושי.

כשאלוהים ברא את האדם, הוא ברא אותו לבדו. אח"כ החליט שלא טוב האדם לבדו וברא את האישה שתהא לו לבת זוג. אבל מה אם כן טוב לאדם לבדו? האמנם טוב לנו כאשר מדובר בצמד בלבד? בחברת אדם? אם אני אהיה לבד ארגיש מחסור או להיפך, ארגיש שלמה?

הרי מגיל צעיר אנחנו למדים כי קיים צורך של האדם לקיים זוגיות. חלקנו, אם לא רובנו, אף מרגישים זאת. זוגיות זו עשויה להוביל אותנו לשלמות, הואיל ולא טוב היות האדם לבדו. בשירו של נתן זך לעומת זאת, הוא מבין שקיימים מצבים בהם כשהאדם לבדו, זוהי גם נקודת ההתפתחות שלו. יתרה מכך, הוא מבין שהאדם נמצא לבדו בין כה וכה.

אושו לעומת זאת מגדיר את הלבד בצורה קצת שונה. להיות לבד למעשה הוא מצב קיומי של אהבה כלפי כל העולם. הלבד שלך הוא אינו מצב פיזי אלא מצב רוחני נפשי. גם כשאתה נמצא בחברת אנשים – אתה עשוי להגיש לבד.

עפ"י ניטשה: " יש מי שבשבילו הבדידות היא בדידותו של המוגבל, ויש מי שבשבילו הבדידות היא בריחה מהמוגבל" – הבדידות היא למעשה הפחד להיות לבד. הפעולה, שאדם המרגיש פחד כזה, מבצע, היא בריחה מהאני העצמי שלו וכפועל יוצא, מנתח בצורה שגויה את המצב הכללי שלו. לכן, אדם כזה, יכול בטעות לחשוב שאימוץ חיית מחמד או מציאת בן זוג ישפרו לו את ההרגשה ויחלצו אותו מרגשות הבדידות. בפועל, לצורך העניין, זה לא יקרה.

תחושת הבדידות כמובן יכולה להתהוות בהתאם למיקום גאוגרפי, זמן, תפיסת מציאות או כל גורם מחולל בדידות אחר. כמובן שקיימות הגדרות פסיכולוגיות בנושא או קיימים היבטים פסיכולוגיים שלא אפרט כאן. אינני מתיימרת להיות פסיכולוגית, כמובן. אני יכולה לכתוב בשם עצמי.

ההחלטה שלי היתה ליצור תכנית פעולה לגבי התפיסה שלי, איך אני רואה את החיים שלי. אני נמצאת כאן עכשיו לבד מסיבה מסוימת. החלטתי לקחת על עצמי לאהוב את העולם ולהרגיש חלק שלם ובלתי נפרד ממנו, כמצוות אושו. הבנתי שלהקיף את עצמי במשפחה וחברים זה מצוין אבל חשוב מאוד לפתח את האני העצמי שלי כשאני לבד כי בכל מקרה אני לבד, כמצוות זך. עליי לנתח בצורה אמיתית ואובייקטיבית את המצב שאני נמצאת בו ולהפיק ממנו את המיטב, כמצוות ניטשה.

הרי זה שאני לבד לא אומר שאני בודדה.

נעים להכיר. זו אני, איריתה.

מה איתכם? האם טעיתם לחשוב שאתם בודדים כשלמעשה אתם "רק" לבד?

8 תגובות על “לא טוב היות האדם לבדו”

כתיבה יפה, הרגשתי שאת מדברת אלי, מספרת על המצב שלי ומחשבות שלי בחיים.
תודה. תמשיכי לעדכן ולספר

איזה כייף להכיר את הבלוג שלך עם פוסט כזה משובח.
ברוכה הבאה לקהילת הבלוגרים הישראלים⁦❤️⁩

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *